Hospital units / Oddziały

Oddział Pediatryczny

Description of the unit

W Oddziale Pediatrycznym diagnozowane i leczone są dzieci w wieku od 1 miesiąca życia do 18 lat w zakresie chorób wieku dziecięcego.

Oddział tworzy zespół pediatrów, którzy są wyszkolonymi, empatycznymi lekarzami z odpowiednim podejściem do małego pacjenta, oraz nieustannie podnoszącymi swoje kwalifikacje medyczne. Lekarze specjaliści, jak również pełne zaplecze nowoczesnego sprzętu pozwalają na szybką diagnostykę i wprowadzenie odpowiedniego celowanego leczenia dzieci. Na zmodernizowanym Oddziale Pediatrycznym wszystkie sale są jednoosobowe i dwuosobowe, a w trakcie całego procesu leczenia z dzieckiem może przebywać niezmiennie jeden opiekun, dla którego przygotowane jest rozkładane łóżko, świeża pościel, życzliwość i profesjonalna pomoc personelu medycznego.

Dzięki posiadaniu przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu nowoczesnego laboratorium molekularnego na Oddziale Pediatrycznym wykonujemy panel wirusowy SARS CoV-2, grypy typu A, typu B oraz RSV met. Real Time RT-PCR. Badanie pozwala na różnicowanie zakażeń spowodowanych koronowirusem SARS-CoV-2 od zakażeń wirusem grypy A, B oraz wirusem RSV.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt nieograniczonego dostępu małych pacjentów do badań rezonansem magnetycznym w znieczuleniu ogólnym. Dla maluchów, które nie rozumieją co się dzieje, takie badanie bez znieczulenia jest zwykle bardzo stresujące i właśnie ze względu na niepokój, praktycznie nierealne do wykonania. Warunkiem prawidłowo wykonanej procedury jest też to, żeby dziecko się nie poruszyło. Dlatego pacjenta zakwalifikowanego do rezonansu przyjmujemy na oddział pediatryczny, odpowiednio przygotowujemy, konsultujemy z anestezjologiem i bezpiecznie usypiamy na czas badania.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zakupił dwa podgrzewane stanowiska do resuscytacji noworodków, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, niewydolność oddechowa lub bezdech. Jedno z urządzeń zainstalowano na Oddziale Pediatrycznym, drugie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Profesjonalna aparatura, to sprzęt o trudnych do przeceniania możliwościach terapeutycznych, ratujący życie najmłodszych pacjentów i chroniący dzieci przed możliwymi powikłaniami, wywołanymi przez zatrzymanie akcji serca i niedotlenienie organizmu. Opóźnienie akcji ratunkowej może powodować często nieodwracalne zmiany neurologiczne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci. Stanowiska zapewniają optymalną ciepłotę ciała oraz wspomaganie oddechowe w trakcie resuscytacji. Są to procedury przywracające właściwą pracę serca i płuc. Przystosowane są również do jednoczesnej terapii bliźniąt.

Posiadamy również łóżka dla matek przebywających z dziećmi.

Admission rules

Dzieci przyjmowane są ze skierowaniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ewentualnie bez skierowania w przypadku pilnej konieczności hospitalizacji.

Staff

Name and surname
Position
Specialization
lek. Aleksandra Kopczyńska
Position
Kierownik Oddziału,
Lekarz
Specialization
Neonatologia,
Pediatria
lek. Karolina Kubiaczyk
Position
Lekarz,
Zastępca Kierownika Oddziału
Specialization
Pediatria
Halina Kurmańska
Position
Pielęgniarka Oddziałowa
Specialization
lek. Anna Sokolska
Position
Lekarz
Specialization
lek. Joanna Andrzejewska
Position
Lekarz
Specialization
Neonatologia,
Pediatria
lek. Joanna Czarnecka-Eichstaedt
Position
Lekarz
Specialization
lek. Marta Szaniawska-Szymczyk
Position
Lekarz
Specialization
Pediatria
lek. Svetlana Piestrzyńska
Position
Lekarz
Specialization
Pediatria
lek. Weronika Wesołowska
Position
Lekarz
Specialization
Neonatologia

Contact

Gabinet lekarski Tel.: 75 738 01 61 Dyżurka pielęgniarek Tel.: 75 738 01 60 Sekretariat Tel.: 75 738 00 15

Location

Budynek D, piętro 1