Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu uroczyście wprowadził markę pod nazwą „Szpital św. Łukasza w Bolesławcu”

Dnia 7 kwietnia 2022 roku podczas Światowego Dnia Zdrowia Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu uroczyście wprowadził markę pod nazwą „Szpital św. Łukasza w Bolesławcu”.

Geneza nazwy pochodzi od św. Łukasza – towarzysza i współpracownika Pawła Apostoła. Święty Łukasz z zawodu był lekarzem, co przyczyniło się do mianowania go patronem pracowników ochrony zdrowia. Jest również symbolem wrażliwości na ludzkie cierpienie i opieki nad chorymi. Święty Łukasz uczy innego spojrzenia na świat cierpienia i choroby, a także na samego chorego. Udowadnia, że obowiązkiem każdego pracownika ochrony zdrowia jest pomoc osobie chorej i cierpiącej. Swoją postawą zachęca nas do dostrzegania pośród nadmiaru zadań, obowiązków i pośpiechu, drugiego człowieka jako bliźniego. Uczy nas, że lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną lub inne uwarunkowania. Dlatego też stał się opiekunem wszystkich tych, którym bliskie jest zdrowie i życie ludzkie.

Główną koncepcją wprowadzenia nowej marki było stworzenie spójnej, czytelnej i ponadczasowej formy, która zarówno kolorystyką jak i formą nawiązywać będzie do kultury i sztuki regionalnej Bolesławca. Zamysłem przedsięwzięcia było stworzenie identyfikacji, która oprócz czytelności i dostępności wizualnej, będzie odzwierciedlać wartości jednostki, a także charakteryzować się funkcjonalnością.

Znak Szpitala św. Łukasza w Bolesławcu został zaprojektowany na podstawie kilku inspiracji. Oprócz symbolu krzyża – charakterystycznego elementu bezpośrednio kojarzącego się z Instytucjami Ochrony Zdrowia, inspiracją do stworzenia logo była również ceramika bolesławiecka, która nie tylko samą kolorystyką, ale i wzornictwem, wpłynęła na obecny kształt i wygląd znaku.