Ważna informacja dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami

Rodzice, którzy oczekują narodzin dziecka i już przed porodem otrzymują diagnozę, że maleństwo może być niepełnosprawne, nieuleczalnie chore, przeżywają ogromne dramaty. Towarzyszy im obawa o przyszłość, brak wiedzy o możliwych terapiach i przysługujących prawach. Kiedy dziecko niepełnosprawne przychodzi na świat, nieustanne czuwanie nad nim, stres, bywają trudne do udźwignięcia. Rodzice muszą mieć szansę na odpoczynek od fizycznego i psychicznego wysiłku. Potrzebują wytchnienia, relaksu i pewności, że w czasie kiedy sami będą wypoczywali  ich dziecko będzie otrzyma profesjonalną opiekę.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchomił w tym roku całkowicie nową ofertę pomocy dla osób, które pierwszy raz w życiu spotykają się z niepełnosprawnością dziecka. Pomoc adresowana jest do matek w ciąży, które dowiedziały się o możliwej niepełnosprawności dziecka, lub są tuż po porodzie, w trakcie którego okazało się, że dziecko jest niepełnosprawne. Pomoc ma formę całodobowej opieki wytchnieniowej – prenatalnej i poporodowej z zapewnieniem doradztwa oraz terapii dla rodziców oczekujących narodzin.

Program realizowany jest w Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym dla Dzieci „Orlik” w Kudowie-Zdroju (na fotografii). Rodzice mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną. Zdobyć wiedzę na temat możliwych terapii, rehabilitacji oraz uzyskać informacje o przysługujących im świadczeniach. Uczestnictwo w turnusach jest bezpłatne. Minimalny czas pobytu w ośrodku trwa 4 dni, maksymalny 21. W tym czasie opiekunowie wraz z dziećmi otrzymują pełne wyżywienie, zakwaterowanie, świadczenia pielęgniarskie, opiekuńcze, wsparcie rehabilitantów, fizjoterapeutów, opiekę lekarską, możliwość uczestnictwa w zajęciach terapii zajęciowej. Do ich dyspozycji jest sala fitness, jaskinia solno-jodowa, wycieczki.

Ważnym elementem programu jest integracja z innymi rodzicami posiadającymi doświadczenie w opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi. Z pobytu można korzystać kilkukrotnie. Oferta dotyczy wyłącznie mieszkańców Dolnego Śląska. Program realizuje Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren, we współpracy z Sanatoriami Dolnośląskimi Sp. z o.o. Zadanie finansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji na stronie – sanatoria-dolnośląskie.pl/opieka-wytchnieniowa. Tam znajdą Państwa formularze zgłoszeniowe.