Możliwości diagnostyki obrazowej – rezonans, tomograf, USG, mammograf, densytometr

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu dysponuje jedną z najlepiej wyposażonych Pracowni Diagnostyki Obrazowej w regionie, która bazuje na nowoczesnej, bardzo czułej aparaturze, gwarantującej uzyskanie precyzyjnych wyników skanowania i prześwietlania ludzkiego ciała w wielu płaszczyznach. Rezonans magnetyczny przeznaczony jest do obrazowania całego ciała. W ostatnim czasie, zakres badań poszerzono o rezonans piersi. Jest to badanie wysokospecjalistyczne, wykonywane po USG, mammografii, rezonansie magnetycznym i biopsji, w celu wykonania pogłębionej diagnostyki. Rezonans magnetyczny jest nieocenionym narzędziem w szybkim diagnozowaniu schorzeń neurologicznych np. wszelkich zmian udarowych. Badanie daje bardzo precyzyjny wynik. Rezonans doskonale sprawdza się przy analizie zmian w obrębie kręgosłupa, wszelkich schorzeń obejmujących stawy, w tym zmian zwyrodnieniowych w obrębie całego kośćca.

Tomografia komputerowa – to badanie całego ciała. W połączeniu z wykonanym rezonansem daje kompletny obraz stanu zdrowia pacjenta. Tomografię stosuje się najczęściej podczas przyjęcia pacjenta na SOR, kiedy wymagana jest szybka diagnoza, konieczna do podjęcia czynności ratunkowych.

Pracownia USG oferuje pełny zakres usług. Obrazowane są narządy w jamie brzusznej, w obrębie szyi, ślinianki, węzły chłonne, wykonywane są badania dopplerowskie – analiza przepływów żylnych. Wkrótce możliwa będzie do wykonania diagnostyka stawów, również przy wykorzystaniu USG.

Na wyposażeniu Pracowni znajdują się nowoczesne aparaty RTG, w tym jeden stacjonarny i trzy mobilne. Niezawodny w diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu postępów terapii jest densytometr rentgenowski, z opcją skanowania kręgosłupa, bioder, kości udowych, przedramienia, dłoni. Dzięki badaniu możliwa jest ocena ryzyka złamania szyjki kości udowej w perspektywie 10 lat.