Chirurgia Laparoskopowa 2.0 w Bolesławcu

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu stawia na rozwój nowoczesnej chirurgii laparoskopowej. Laparoskopia jeszcze przed dwudziestoma laty służyła wyłącznie do diagnostyki wnętrza jamy brzusznej, leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego oraz pobierania wycinków do badań histopatologicznych. Obecnie za jej pomocą przeprowadza się poważne i skomplikowane zabiegi operacyjne.

Laparoskopia w przeciwieństwie do standardowej operacji nie wymaga dużych nacięć. Ponadto zabiegi wykonywane metodą laparoskopową wykazują:

 • 2 x krótszy czas leczenia i hospitalizacji,
 • mniejszą inwazyjność,
 • pewną i szybką diagnostykę,
 • statystycznie mniejszą liczbę powikłań
 • zdecydowanie krótszy czas rekonwalescencji.

Pragniemy być pionierami w laparoskopii, dlatego dla Oddziału Chirurgii Ogólnej będącego pod kierownictwem świetnego specjalisty – dr. Wojciecha Hapa został zakupiony wysoce specjalistyczny sprzęt medyczny, który posiada funkcję obrazowania fluorescencyjnego ICG w najwyższej dostępnej na rynku medycznym rozdzielczości – 4K. Rozdzielczość 4K jest czterokrotnie większa niż Full HD, co umożliwia bardzo dokładny i precyzyjny wgląd w skomplikowane struktury anatomiczne w jamie brzusznej. Jeszcze tego samego dnia, po instalacji urządzenia na bloku operacyjnym przeprowadzono pierwszą operację z użyciem laparoskopu. Operację wykonał doświadczony chirurg – dr Jan Ośko, który jako Ordynator wprowadzał laparoskopię w naszym szpitalu wiele lat temu.

Nowy laparoskop 4K z obrazowaniem ICG jest jednym z pierwszych w Polsce i pierwszym na Dolnym Śląsku urządzeń tej klasy. Zastosowanie nowoczesnej technologii obrazowania 4K ICG znacznie większy bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów równocześnie skracając czas wielogodzinnych procedur chirurgicznych, co jest nadzwyczajnie ważne dla zdrowia pacjenta. Użycie barwnika – zieleni indocyjaninowej (ICG) jest bezpieczną alternatywą dla ryzykownych znaczników promieniotwórczych.

Technologia ICG ma kluczowe zastosowanie w chirurgii onkologicznej. Pozwala ona na uwidocznienie węzłów chłonnych leżących na drodze przerzutów nowotworowych z usuwanego guza, co pozwala na zwiększenie gruntowności zabiegów, poprawę efektów leczenia onkologicznego oraz zmniejszenie ryzyka wznowy nowotworu. Zastosowanie technologii ICG pozwala także na uwidocznienie istotnych struktur anatomicznych, których zaoszczędzenie jest fundamentalne dla bezpieczeństwa zabiegu, np. naczyń krwionośnych doprowadzających krew do jelita, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych zespoleń i wpływa na zmniejszenie ryzyka powikłań pooperacyjnych. Najnowocześniejsza technologia, znakomite umiejętności i bogate doświadczenie naszej nowej wyspecjalizowanej kadry medycznej pozwolą w dziedzinie laparoskopii konkurować
z najlepszymi klinikami i szpitalami w Polsce.

Oddział Chirurgii Ogólnej oferuje obecnie pełen zakres zabiegów w technice laparoskopowej:

 • leczenie kamicy pęcherzyka żółciowego,
 • leczenie przepuklin brzusznych,
 • leczenie przepuklin pachwinowych,
 • operacje z zakresu chirurgii onkologicznej: laparoskopowe resekcje jelita grubego, odbytnicy, żołądka i trzustki,
 • diagnostyka laparoskopowa i leczenie zmian w wątrobie,
 • laparoskopowe usunięcie śledziony ze wskazań hematologicznych,
 • operacje laparoskopowe w chorobach zapalnych jelit,
 • operacje laparoskopowe ostrodyżurowe: usunięcie wyrostka robaczkowego, zaopatrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Laparoskopia to najnowocześniejsza i wykonywana przez najlepszych lekarzy metoda operowania, dlatego też decyzja o zakupie tak specjalistycznego sprzętu z pewnością przyniesie wiele korzyści dla pacjentów korzystających z naszych usług.